Jsme skauti z Prahy 12. A rádi bychom vám ukázali, že být skautem neznamená jen „chodit divně oblečenej a běhat po lese“ Ne, že by skautský kroj patřil k poslední módě. A v tom lese nakonec taky jsme docela často, protože máme, jako spousta dalších lidí, rádi přírodu, ale…
Ale to zdaleka není to nejdůležitější. Skauting to je parta kamarádů. Skauting znamená poznávat svět, kde žijeme, i sami sebe. Skauting znamená prožít pokaždé něco nového. A skauting znamená taky zábavu, hry a dobrodružství.
Odpověď na tuhle otázku nebude tak úplně jednoduchá. Snažíme se totiž být co nejvšestrannější. Hrajeme si, sportujeme, lámeme si hlavu nad všelikými rébusy, chodíme do přírody nebo i na jiná zajímavá místa, zpíváme, hrajeme divadlo, bavíme se, starší vyrážejí na výlety na kole, na vodu, lézt po skalách… A asi by se ještě dalo chvíli pokračovat.
Podle věku je náš oddíl rozdělen na vlčata (kluci od 7mi do 11ti let), světlušky (holky od 7mi do 11ti let) skauty a skautky (kluci i holky od 11ti do 15ti let) a rovery (od 15ti let výše). Vlčata a světlušky jsou přeci jen menší, a tak je jejich program hlavně hravý a méně fyzicky i psychicky náročný a vyžadují velkou pozornost vůdců. To ovšem nemění nic na tom, že jsou plní elánu a semknutá parta vlčat nebo světlušek mnohdy dokáže při celooddílových akcích zahanbit i o dost starší skauty.
Skauti a skautky – tedy ta skupina, kterou považujeme za klíčovou (vždyť se podle ní jmenuje celé hnutí) – již mají program o něco náročnější. V malých partách svých vrstevníků (tzv. družinách) se učí efektivně spolupracovat, zkoušejí, co zvládnou, ať už po tělesné či duševní stránce, a posouvají své hranice. Přitom ale nezapomínají ani na to zahrát si nějakou pořádnou hru nebo si třeba připravit promítání opravdových filmových pecek. Také se již větší měrou podílejí na výběru a přípravě oddílové činnosti – zkrátka si už mohou určovat, čemu se věnovat chtějí a čemu ne. A pokud se pro něco rozhodnou, vždy je tu oddílový vedoucí, aby jim pomohl překonat překážky, na které ještě sami nestačí.
Nejstarší věkovou kategorií jsou roveři. To už jsou mladí muži a mladé dámy (nebo pěkný klackové, jak se to vezme ) a svůj program si už tvoří takřka bezvýhradně sami – ostatně, velcí jsou na to dost – a pokud mají vůdce, tak jen pro to, aby je občas popostrčil nebo vyhecoval k realizaci nějakého odvážného plánu. Roveři podnikají všechno možné, počínaje tradičním dobýváním vrcholu Dachsteinu (z Čech se jede na kole až k úpatí hory a odtud se pak během jednoho dne pěšky překoná převýšení přes 2km nahoru i dolů) až po grilování na zahradě před klubovnou.
Koukám, že už se nám tento textík začíná pěkně natahovat a stále nebylo řečeno vše… Nejsnažší cestou jak poznat, co to je skauting nakonec stejně je si to zkusit. Rád bych ale takhle závěrem zopakoval to nejdůležitější: Aby se dalo hovořit o skautingu, není důležité, co přesně oddíl dělá, ale to, že jeho členové tvoří semknutou partu kamarádů, kteří se nebojí mít své sny a své cíle a společně se podporovat v jejich naplnění.
Na web vložil Orel (vedoucí skautů). tisk, přečteno 3099x